Dogru-Yuzme-Teknikleri-Nelerdir

Doğru Yüzme Teknikleri Nelerdir ?

Yüzme, kasların çalışmasını en üst sevir. Kurbağalama, serbyeye çıkarmaya yarayan çok etkili bir spordur. Su içerisinde yapılan bu spor kemik ve kas arasında ki bir ilişki ile sağlanır. Yüzmek için suyun kaldırma kuvvetinden yararlanılır.

  Yüzmenin pek çok türü vardıest yüzme, sırt üstü, kelebek ve karışık yüzme gibi stiller de yüzme sporu yapılabilir. Bu tekniklerin her biri için ortak genel kurallar vardır. Bu kurallar aynı zaman da yüzme kuralları ilkleri arasındadır.

 Yüzme Kuralları

 Yüzme yarışlarında uyulması gereken belli kurallar vardır. Bu kuralların temeli nefes alış verişin ayarlanması, kolların açılması, ayaklar çırpılırken belli teknikler vardır. Havuz içerisinde yüzerken genel kurallar vardır. Bunlar baş konumunun aşağıya doğru olması ile başlar. Böylece ayaklar daha rahat açılabilir.

  Doğru ve hızlı yüzmek için ellerimizle suyu kendimize doğru çekmemiz gerektiğidir. Bu basit yüzme kuralları sayesinde kaslar doğru bir şekilde çalışır.

  Yüzerken omuzlar birbirine zıt olarak çalışmalıdır. Yani iki omuz aynı anda suyun içine girmemelidir. Çok hızlı olmayan rahat ve vücudu zorlamayacak şekilde nefes alış verişi düzenlenmelidir.

Kirikkaleyuzmedersi.com ailesi olarak sizlere her gün elimizden geldiğince yararlı bilgiler sunmaktayız.Leave a Reply

Your email address will not be published.

*
*
*