Kolay Yüzme Öğrenme Teknikleri

Kolay Yüzme Öğrenme

  1. Psikolojik Olarak

 Yüzmeyi kim istemez ki, yüzme eylemini öncelikle içgüdüsel olarak kafamızda bitirmeliyiz. Bazı insanlar boylarını biraz bile geçen sularda yüzemeyeceklerini düşünür ve bu düşünce ile suya giren birisi normal şartlarda orada yüzebilecekken o sırada yüzemez. İşte bu durum tamamen psikolojik kaynaklıdır. Bunun tam tersi durumda da olabilir yüzememe olayı. Boyunu aşmayan bir suda da bu durum yaşanabilir. İnsan kendisine yapabilirim, öğrenebilirim düşüncesiyle yaklaşmalı. Sıfırdan yüzmeyi öğrenen birisi kendisine öğrenemeyeceğim derse sürekli öğrenememe durumu ortaya çıkacaktır bir süre sonra.

  • Kendinizi Güvende Hissederek

 Yüzmeyi yeni öğrenen kişinin kendisini güvende hissetmesi çok önemlidir. İlk başlarda ayaklarının sürekli olarak yere değebilmesi gereklidir. Bu durumda kişi bir şeyden korkup ayağını kuma basmak isteyeceğinden boyunu aşan sulara yüzmeyi iyice öğrenmeden gitmemeli. Kendisini güvende hissetmesi için can yeleği, makarna veya simit kullanabilir.

  • Tek başınıza Öğrenmeyin

 Yüzmeyi kişi tek başına da öğrenebilir çünkü yüzme eylemi aslında doğuştan kazandığımız yeteneklerimizden bir tanesidir. Bizim bu yeteneğimizi tekrardan hatırlamamız gerekmekmektedir. Yüzmeyi öğrenenlerin yanında mutlaka birileri bulunmalıdır çünkü zaman zaman yüzerken kişi paniğe kapılabilir veya birden boşluğa düştüğü zaman dengesini kaybedebilir. Bu gibi durumlarda ona yardımcı olabilecek birisinin bulunması çok önemlidir.Leave a Reply

Your email address will not be published.

*
*
*