Yüzme-Sporu-Neden-Faydalıdır

Yüzme Sporu Neden Faydalı?

Yüzme, vücudun hemen hemen tüm kaslarını çalıştırdığı dünya çapında kabul gören, olimpik alanlarda yıllardır müsabakalara konu olan çok önemli bir spor branşıdır. Olimpik havuzlarda, bir başka deyişle uluslararası standartlara sahip havuzlarda profesyonel olarak yapıldığı gibi amatör olarak yüzme sporunu seven, bu spora gönül veren çocuğundan yetişkinine tüm insanların da günlük yaşantısında yer verdiği keyifli bir spordur. Özellikle yaz okullarında çocuklar hem yüzmeyi öğrenmekte, hem de yüzme becerilerini ve stillerini geliştirme imkanına sahip olmaktadır.

 Yüzme Sporunun Sosyolojik ve Psikolojik Etkileri

  Yüzme sporunun; suyun insan vücudunu rahatlatan terapi etkisi de düşünüldüğünde, psikolojik bakımlardan da insan ruhuna iyi geldiği, insanı pozitif yönde etkilediği açıkça ortadadır. Yüzme sporu, dışarıdan bakıldığında bireysel yapılıyor gözükse de aslında bu sporun insanları kaynaştırıcı etkisi ve antrenöründen başlayarak tüm bu spora gönül vermiş eğitmenler ve yardımcı personellerin yüzücülerle birlikte takım ruhunu oluşturması son derece değerli ve anlamlıdır. Sosyolojik olarak da başarmak için bir araya gelen, bir takımın parçasını oluşturan herkes mutluluğu içinde hisseder.

 Yüzme Sporunda Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

 1- Yüzme sporunda diğer sporlarda olduğu gibi egzersiz, ısınma hareketleri yapılmadan direk yüzmeye başlanılması doğru bilinen yanlışlar içindedir. Öncelikle uygun egzersizler yapılmalıdır.

 2- Serbest yüzme, kuralların olmadığı gelişi güzel ayak ve kol hareketleri ile yüzebileceğimiz bir yüzme branşı değildir. Kendine özgü bir disiplini ve kuralları mevcuttur. Hepimizin yüzme stilimizi, genel olarak serbest olarak ifade ettiğimiz düşünüldüğünde serbest yüzme, stilsiz yüzme değildir. Kelimeyi bu şekilde kullanmamız doğru bilinen yanlışlar olarak yerini alır.

 3- Halk arasında çırpınmak olarak dile getirilen, el ve ayakların suya hızlı ve sert bir şekilde vurulması da sık yapılan hatalı yüzme şekillerindendir. Bu yanlış stil, yüzen kişinin daha çabuk yorulmasına ve yavaşlamasına neden olacağından bu tarz doğru bilinen yanlışlar maalesef yaygın olarak görülmektedir.

 4- Doğru nefes almayı bilmemek, nefesimizi kontrolsüzce kullanmak yüzme esnasında sık yaptığımız yanlışlardır. Doğru nefes teknikleri ile bu problemin üstesinden gelebilirsiniz.

Kirikkaleyuzmedersi.com ailesi olarak sizlere her gün elimizden geldiğince yararlı bilgiler sunmaktayız.Leave a Reply

Your email address will not be published.

*
*
*